Otwieramy Bazę Młodych! KSM ma swój dom

W piątek 16 grudnia nastąpiło otwarcie Bazy Młodych KSM – domu dla młodzieży z całej Polski, który będzie przestrzenią dla rozwoju młodego człowieka.

Uroczystego poświęcenia domu dokonał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM bp Adam Bab.

Słowem kluczowym tego rozwiązania jest +dom+. W tym słowie odnajdujemy pewien program życia, który nie jest nam wyłożony, tylko do którego jesteśmy zapraszani

–  zaznaczył w homilii bp Bab.

W Bazie młodych będzie miejsce na spotkania, przestrzeń do dyskusji historycznej i wymiany myśli patriotycznej.

Otwarcie Bazy Młodych jest proroczym znakiem, który powinien przyświecać wspólnotom i organizacjom młodzieżowym w całej Polsce. Przez wiele lat zamykaliśmy chrześcijaństwo w murach kościoła (…) zapominając o tym, że polega ono też na budowaniu relacji

– przypomniał przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski, który tego dnia przewodniczył Mszy św.

Powstanie domu dla młodzieży jest szansą do współpracy organizacji, stowarzyszeń, ruchów i wspólnot zakorzenionych w tradycyjnych wartościach, ale w nowoczesnym wymiarze. Zakup domu możliwy był dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w ramach konkursu ogłoszonego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej – Fundusz Patriotyczny.

Po raz pierwszy w historii mamy takie zjawisko, że decydenci słuchają młodych ludzi, zapraszają ich do dialogu. (…) Bardzo istotne jest to, żeby formować młodych ludzi wokół wartości

– powiedział pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Piotr Mazurek.

Konferencja “Dodaj Dobra”

Tego samego dnia została podczas konferencji prasowej została zaprezentowana strategia „Dodaj Dobra” finansowana w ramach PROO1a z Narodowego Instytutu Wolności. Jej głównym celem jest przygotowanie narzędzi do pomnażania dobra za pomocą: platformy internetowej, szkoleń teoretycznych i praktycznych oraz budowania relacji.

Wolontariat to także ten wymiar działania, którego nie widać, który jest schowany w czterech ścianach osób chorych, w szpitalach, szkołach, gdzie wolontariusze pomagają ludziom, małym dzieciom. To także ten wolontariat, który dzieje się w wielu parafiach

– podkreślił Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Podsumowując spotkanie i zainaugurowane projekty ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM zaznaczył, że wyzwaniem współczesnego świata jest wsparcie młodzieży, która zmaga się z problemami.

Mamy pomysły, mamy dom, mamy siebie nawzajem, mamy misję!

– podsumował Asystent Generalny KSM.

FUNDACJA DLA MŁODZIEŻY/ BP KEP