Relacja – Zamość

Zamość to miasto, które w dniach 22-24 marca bieżącego roku zgromadziło 20 młodych przedstawicieli Archidiecezji Lubelskiej, diecezji Sandomierskiej, Zamojsko- Lubaczowskiej, Radomskiej a także diecezji Rzeszowskiej.  Uczestniczyli oni w pierwszym z 3 etapów szkoleń dla liderów  w ramach projektu „Kształtujemy Środowisko Młodzieży”. Uczestnicy w już w piątek zabrali się do pracy  pod czujnym okiem instruktorów z Rzeszowa- Weroniki, Kamili i Przemka. Po przełamaniu pierwszych lodów i integracji przyszedł czas na pierwszy panel.  Uczestnicy mogli dowiedzieć się jak pokonywać wewnętrzne blokady, które najczęściej wynikają z naszej niskiej samooceny. Kluczem do osiągnięcia sukcesu w tym względzie okazało się zrozumienie, że mamy wszystko co jest nam potrzebne, ponieważ zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga. Kolejne warsztaty pozwoliły zrozumieć jak skutecznie działać w pracy, czy życiu codziennym i podkreśliły istotną rolę podejmowanych przez nas decyzji. Poznaliśmy 7 nawyków, które mają nam to ułatwić. U ich podstaw leży poczucie bezpieczeństwa wewnętrznego zapewnione przez wzięcie odpowiedzialności za swoje decyzje, określanie celów działania czy odpowiednie planowanie czasu. Dopiero poznanie tych warunków pozwoli nam  przejść na dalsze etapy.  Wszystkie przedstawione warunki nie były jednak dla nas oczywiste. Można powiedzieć, że wywołały nawet kontrowersje. Największym zaskoczeniem dla wszystkich było z pozoru proste działanie matematyczne 1+1, które w świetle naszych szkoleń nie równa się 2 a 3 i pokazuje siłę wspólnego działania. Staraliśmy się także zrozumieć jak wcielić poznane nawyki w życie i działanie. Doszliśmy do wniosku, że trzeba je poznać i nie pozostawać tylko na praktyce, bo naszym zadaniem jest dzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem.

Podczas kolejnego panelu walczyliśmy z własnym egoizmem i odkryliśmy prawdę o naturze człowieka, o tym że najważniejszym słowem jest nasze własne imię, które ma ogromne znaczenie w komunikacji. Rozważania te były punktem wyjścia do konferencji na temat umiejętnej rozmowy i sposobach jej prowadzenia, które z pozoru proste sprawiły nam trochę problemów. Dowiedzieliśmy się jak umiejętnie zgadzać się z ludźmi, jak zyskiwać ich przychylność a także jak chwalić i krytykować postępowanie ludzi. Znaczenie ma także umiejętność dziękowania czy robienia dobrego wrażenia, które nie jest łatwą sztuką. Podsumowaniem naszej trzydniowej przygody były rozważanie na temat tego, jak skutecznie przekuć problemy, które są integralną częścią życia człowieka w szansę. Doszliśmy do wniosku, że wszelkie trudności, które napotykamy na naszej drodze życia nie są przypadkowe, ale są raczej kolejnymi lekcjami. Uczą nas jak z człowieka nieszczęśliwego, ciągle narzekającego na swój los stać się człowiekiem, który jest konsekwentny, wyciąga wnioski i idzie do przodu z podniesioną głową. Nie skupialiśmy się tylko na zdobywaniu wiedzy, ale przede wszystkim na wykorzystaniu jej w praktyce, co ułatwił nam panel dyskusyjny, w którym oprócz uczestników szkolenia i instruktorów wzięli udział: Patryk Czech- Koordynator Projektu pn. Środowisko Młodzieży i Ola Samula. Podczas weekendu nie zabrakło także punktów modlitewnych naszych szkoleń, braliśmy udział w Eucharystiach czy Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kościele pw. MB Królowej Polski w Zamościu.

Niedzielne przedpołudnie upłynęło na podsumowaniu warsztatów i dzieleniu się swoimi doświadczeniami. Nie zabrakło także czasu na sesję zdjęciową w prześlicznych, zielonych koszulkach które otrzymał każdy z uczestników i rozjechaliśmy się do swoich domów. Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania, które tym razem odbędzie się w Rzeszowie! 🙂