Konferencja prasowa

16 lutego 2019 r. w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu podczas Ogólnopolskiej Sesji Zarządów Diecezjalnych oraz zebrania Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży odbyła się konferencja prasowa mająca na celu przybliżenie kierunków działania Stowarzyszenia.

Do Konferencji Prasowej zaproszeni zostali: JE ks. bp. Marek Solarczyk – Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM; Patryk Czech – Przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM, Koordynator projektu pn. Środowisko Młodzieży; Pan Sławomir Mazurek – Minister Środowiska, Podsekretarz Stanu; ks. dr Andrzej Lubowicki – Asystent Generalny KSM oraz ks. Łukasz Meszyński – Asystent Diecezjalny KSM Diecezji Toruńskiej.

Wypowiedź JE ks. bp. Marek Solarczyk można podzielić na trzy, przenikające się wzajemnie obszary: 1. KSM ; 2. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w kontekście Synodu, który miał miejsce w Rzymie w październiku „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”; 3. jak również przywołane zostały minione Światowe Dni Młodzieży w Panamie.

Bp. Marek Solarczyk podsumowując swoją wypowiedź wskazuje, że Kościół w sposób szczególny zwraca się dzisiaj w stronę młodzieży, pokłada w niej nadzieję i że Kościół w Polce nie odbiega od tego trendu: „Młodzi, którzy są w Polsce mają wielkie możliwości” – mówił do zgromadzonych na konferencji prasowej dziennikarzy.

Patryk Czech – Przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM, Koordynator projektu pn. Środowisko Młodzieży przedstawił główne założenia projektu pn. Środowisko Młodzieży realizowanego w ramach programu priorytetowego nr 5.5 Międzydziedzinowe Edukacja Ekologiczna, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego Beneficjentem jest Fundacja Dla Młodzieży.

Patryk Czech w pierwszej kolejności przedstawił i omówił cele szczegółowe projektu, tj: krzewienie wiedzy z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju; kształtowanie zachowań prośrodowiskowych ogółu społeczeństwa, w tym dzieci i młodzieży; aktywizację społeczną – rozumianą jako budowanie społeczeństwa obywatelskiego w obszarze ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju; których realizacja ma się dokonać poprzez: „Seminaria Środowiska Młodzieży”, szkolenia „Lider Środowiska Młodzieży”, konferencje „Polska Środowiskiem Młodzieży”, eventy „Młodzi_Dobra”,  jak również stworzenie Aplikacja „Dobra”.

Patryk Czech wyraził nadzieję, że szansą tego projektu są szkolenia liderskie „Lider Środowiska Młodych”. Zaplanowano 10 edycji szkoleń, mających na celu wzmocnienie mechanizmów służących ochronie przyrody poprzez tworzenie zorganizowanego środowiska młodych. Przeszkolonych zostanie 200 osób w skali Polski. Uczestnicy szkoleń liderskich zostaną wyposażeni w warsztat z zakresu przywództwa, kształtowania kompetencji miękkich, organizacji życia społecznego z uwzględnieniem ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Szkolenia liderskie zaplanowane są na trzy zjazdy po trzy dni.

Eventy „Młodzi_Dobra” – odbędą  się w pięciu miastach w Polsce, w czasie których będą działały punkty informacyjno-promocyjne Projektu, oraz odbędą się warsztaty ekologiczne oraz gry edukacyjne.

Kolejnym planowym działaniem projektu jest organizacja Seminariów Środowiska Młodych. Patryk Czech zapowiedział, że pierwsze Seminarium odbędzie się zaraz po zakończeniu konferencji prasowej i wykłady na nim wygłoszą: ks. dr Marcin Szczodry „Ekologia ducha i katolicka nauka społeczna w temacie ekologii” oraz Minister Środowiska Pan Sławomir Mazurek – podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska – „Budowanie środowiska młodzieżowego wokół zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska”.

Ostatnim działaniem przewidzianym w ramach projektu będzie dwudniowa Konferencja podsumowująca „Polska środowiskiem młodych” adresowana jest do liderów środowisk młodzieżowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców, przedstawicieli samorządów i społeczności lokalnych, organizacji ekologicznych, przedsiębiorców, polityków, decydentów wszystkich szczebli.

Warto  nadmienić, że ten ogromny projekt opiewający na ponad 1,2 mln wpisuje się w 85-lecie działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Więcej na temat projektu można przeczytać na dedykowanej stronie internetowej www.srodowiskomlodziezy.pl

Trzecim prelegentem był – Minister Środowiska, Podsekretarz Stanu, który mówił o kształceniu ekologicznym ludzi młodych oraz wadze społecznej nauki Kościoła w dziedzinie ekologii. Zwrócił uwagę, że nie tylko Papież Franciszek, autor tzw. zielonej encykliki wypowiadał się w kwestiach ekologii, czynił to również Jan Paweł II (chociażby w czasie słynnego kazania w Radomiu).

W opinii Pana Sławomira Mazurka funkcjonujemy w świecie postprawdy i naszym wspólnym zadaniem i zarazem ciążącym na nas obowiązkiem jest wysiłek zmierzający do redefiniowania słów, przywrócenie im pierwotnego znaczenia, w tym również w dziedzinie ekologii, tak by „rozsądnie troszczyć się o dobro wspólne powierzone”.

 

Ks. Andrzej Lubowicki  – Asystent Generalny KSM podsumował akcję: „Polak z sercem!”, związanej z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, polegającej na zbiórce żywności oraz środków czystości. W akcję zaangażowanych jest 16 diecezji i do tej pory udało się zebrać 11 ton darów.

Druga część wypowiedzi ks. Andrzeja Lubowieckiego poświęcona została omówieniu platformy KSM, mającej być swoistym narzędziem wspierającym rozwój Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w przestrzeni cyfrowej.

Ostatnim punktem poruszonym na konferencji prasowej była zapowiedź nowelizacji Statutu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którą omówił Asystent Diecezjalny KSM Diecezji Toruńskiej – ks. Łukasz Meszyński.

 

Na tym konferencję prasową zakończono.